395 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Bulunan Ürünler
2'li Organik Bebek Bisküvisi 2x300 Gr +6 Ay
DÜKKAN KURYESİ
Organik Bebek Tarhanası +6 Ay 400 GR
DÜKKAN KURYESİ
Organik Bebek İrmiği 330 Gr
DÜKKAN KURYESİ
DÜKKAN KURYESİ

Yerli Susam Kepekli Tam Tahin 470 GR

  • OG natural
  • Ürün Kodu : 8682792202859
103.00 TL

TELEFONDA SİPARİŞ VER

0 850 304 01 54

Tıklayın, telefonunuzu bırakın. Sizi arayalım.

Adet

Önemli Hatırlatma: Bu ürün sadece belirli il ve ilçelere soğuk zincir araçlarımız veya kurye ile DÜKKAN KURYESİ hizmeti olarak gönderilmektedir. Kargo firması ile gönderim yapılmamaktadır.

DÜKKAN KURYESİ zamanlarını ve bölgelerini incelemek için tıklayınız.

Kepekli Tahin Nedir?

Susamın öğütülmesiyle elde edilen tahin, uzun yıllardır ülkemiz mutfağında önemli bir yere sahiptir. Özellikle kış aylarının vazgeçilmezlerinden olan tahin, kalsiyum açısından oldukça zengin bir besindir. Besin değeri olarak oldukça yüksek olan tahin, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı vücudun direncinin artmasını sağlar. Kepeksiz tahin lezzet bakımından kepekli tahine oranla daha akıcı bir kıvama sahip olmakla beraber daha hafif bir lezzete sahiptir. Kepekli Tahin ise daha yoğun ve koyu bir renge sahiptir. Yapım aşamasında susamların kabukları alınmadan yapılmaktadır. Kabuklarıyla birlikte işlem gören çifte kavrulmuş susamlar, tahinin lezzetini daha yoğun hale getirmektedir. Özetle, kepeksiz tahine oranla kıvam ve renk olarak daha koyudur.

Kepekli Tahin Nasıl Yapılır?

Susamın ezildikten sonra birtakım işlemler görmesinin ardından üretilmektedir. Peki tahin ile birlikte harika bir ikili olan Kepekli tahin nasıl yapılıyor? Toplanan susam tohumları, eleme işleminden sonra iyice yıkanmaktadır. Sonrasında ise iki defa kavrulan susamlar bir süre dinlendirilir. Bu süre zarfında kavrulan susamların soğuması amaçlanmaktadır. Çifte kavrulmuş susamlar soğuduktan sonra ezilerek bu haline getirilmektedir.

Kepekli Tahin ile Kepeksiz Tahin Arasındaki Farklar

En çok sorulan soruların başında kepekli tahin ile kepeksiz tahin arasındaki farklar gelmektedir. Kepekli tahin ile kepeksiz tahin arasındaki tek fark isminden de anlaşılacağı üzere kepeksiz olmasıdır. Kepekli tahin susam kabukları ayıklanmadan kavrulurken, kepeksiz tahin susam kabukları ayıklanarak kavrulma işlemine girmektedir. İkinci bir detay olarak kepekli tahin iki defa kavrulmaktadır. Bu farklar sayesinde, kepeksiz tahine göre hem renk hem de lezzet olarak daha koyu bir kıvama sahiptir. Lezzet olarak birbirine yaklaşık tatlara sahip olsalar da, lezzet olarak biraz daha yoğun olduğunu söyleyebiliriz.

 

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Ortalama Değerlendirme »

Kepekli Tahinin Faydaları

Tahin besin değeri oldukça yüksek değerlere sahiptir. 100 gram tahin yaklaşık olarak 600 kaloridir. İçerik olarak baktığımızda Potasyum (414 mg), Sodyum (115 mg), Kalsiyum (425 mg) açısından da zengindir. Yine 100 gram tahinde 18 gr. protein bulunmaktadır. İçerdiği maddeler ve sahip olduğu mineraller sayesinde kepekli tahinin faydaları saymakla bitmek. Kepekli tahinin faydalarını kısaca listeleyecek olursak;

  • Beyni güçlendirir
  • Kalp sağlığını korur
  • Antioksidanlar sağlar
  • Bağışıklık sistemini destekler
  • Kemik mineral yoğunluğu açısından zengindir

Tahin uzmanlar tarafından özellikle kış aylarında tüketilmesi önerilen bir besindir. İçerdiği yüksek magnezyum oranı sayesinde gün içinde vücudun enerji seviyesini yüksek tutar ve grip, nezle gibi olası kış hastalıklarına karşı direnç oluşturur. Verdiği enerji sayesinde kronik yorgunluk gibi şikayetleri olan kişilere de önerilmektedir. Demir, selenyum ve çinko gibi mineraller bakımından oldukça zengin olan tahinin bağışıklık sistemini desteklediği de bilinmektedir. Ayrıca içermiş olduğu omega 3 yağ asitleri sayesinde kolesterol seviyesini dengeler. Tahin çocuk gelişiminde de önemli bir yere sahiptir. İçinde bulunan yüksek kalsiyum değerleri sayesinde kemik gelişimine katkı sağlamaktadır.

Ülkemizde genellikle kahvaltıda pekmez ya da bal ile karıştırılarak tüketilen tahin, dünya genelinde daha farklı kullanımlara da sahiptir. Örneğin; İsrail ve Japonya'da genel olarak sos olarak tüketilen tahin, Irak'ta susam yağı olarak kullanılmaktadır.

Peki ya zararları?

Faydalı olan her şey, abartılı kullanımlar sonucunda bir anda zarar veren bir unsur haline gelebilir. Tahinin aşırı kullanımında, sahip olduğu yüksek oranda doymamış yağ asidi sayesinde vücuttaki iltihap oranını artırdığı bilinmektedir. Bu sebeple fazla tahin tüketimi, kasların ve kemiklerin iltihaplanmasıyla sonuçlanmaktadır. Ayrıca yüksek oranda bir kaloriye sahip olan tahin, aşırı tüketimde fazla kiloları da beraberinde getirmektedir.

 

İlgili Ürünler

Organik Tahin 300 Gr

Bu Kategorinin En Çok Satanları

Organik Tahin 300 Gr
Temiz bebek ek gıdaları ve sağlıklı organik gıdalar Organikgurmem'de!
LÜTFEN BÖLGE SEÇİNİZ

Bu ürün soğuk zincir ürünü olduğu için sadece KURYE ile belirli il ve ilçelere gönderilmektedir.

Lütfen, il ve ilçe seçiniz.
6 ay bebek ek gıdaları ve sertifikalı organik ürünler
ShopPHP | v5