Bulunan Ürünler
2'li Organik Bebek Bisküvisi 2x300 Gr +6 Ay
DÜKKAN KURYESİ
Organik Bebek Bisküvisi 300 Gr +6 Ay
DÜKKAN KURYESİ
Organik Tam Buğday Unu 800 Gr
DÜKKAN KURYESİ
Organik Bebek Tarhanası +6 Ay 400 GR
DÜKKAN KURYESİ
Makaleler » Organik Blog » En İyi Yumurtlayan Tavuk: Gezen Tavuk Yumurtası Nedir?

En İyi Yumurtlayan Tavuk: Gezen Tavuk Yumurtası Nedir?

0 Yorum Organik Blog | 10 Şubat, 2021

Günümüzün en iyi yumurtası olarak bilinen gezen tavuk yumurtası nedir, en iyi yumurtlayan tavuk nasıl olur, tüm bu detaylara değineceğiz.


En İyi Yumurtlayan Tavuk: Gezen Tavuk Yumurtası Nedir?

Yüzlerce farklı çeşit yemeğin veya tatlının içinde bulunan yumurta, bildiğiniz üzere kuşların embriyoyu korumak adına bünyelerinde oluşturdukları bir cisimdir aslında. Yumurta denilince de ilk akla her zaman tavuk yumurtası gelir. Fakat her tavuk yumurtası birbirinin aynısı değildir. Peki en iyi yumurtlayan tavuk nasıl olur? Gezen tavuk yumurtası neden bu kadar lezzetli ve sağlıklı?

Dünyanın en çok tüketilen gıdalarından biri olan tavuk yumurtaları, protein ve besin elementleri açısından çok ama çok değerli bir gıdadır. Hem ekonomik hem de bir o kadar sağlıklı olan yumurta, görkemli mutfaklardan ev mutfağına kadar en çok tüketilen ortak bir besindir.

Yumurta, anne sütünden sonra en kaliteli protein içeriğine sahiptir. Haliyle insan sağlığına çok fazla faydası bulunmaktadır. Kek, çorba, tatlı ve pek çok yemeğe katılan yumurtanın en iyisini hiç merak ettiniz mi? Yumurta bu, bildiğimiz yumurta işte, iyisi kötüsü mü olur demeyin, çünkü nitekim var. Gezen tavuk yumurtası, köy yumurtası veya organik yumurta olarak bildiğimiz bu yumurtalar, dünyanın en iyi yumurtaları olarak bilinmektedir.

En İyi Yumurtlayan Tavuk

Gezen tavuk yumurtasının mimarı olan en iyi yumurtlayan tavuklar, tamamen serbest bir şekilde doğal ortamında gezinerek büyür. Tarım Bakanlığı'nın belirlediği esaslara uygun olarak yetişen bu tavuklara bu nedenle gezen tavuk adı verilir. Arazinin genişliğinden, toprağın verimine hatta yedikleri yeme kadar en ince detayına kadar dikkat edilir. Bu nedenden dolayı da aslında normal yumurtalara göre fiyatı biraz daha yüksek olmaktadır.

Gezen tavuk yumurtası yetiştiriciliği için öncelikle açık bir arazi gerekmektedir. Genelde 4 metrekare bir alana 1 tavuk sığacak şekilde ayarlanır. Bununla birlikte tavukların tutuldukları kümeslerde ise 1 metrekare alana 6 tavuk sığacak şekilde ayarlanır. Böylesine dikkat edilen bir ortamda ise en iyi yumurtlayan tavuklar yetişir.

Kapalı kümesler, tamamen hijyenik olan malzemelerden yapılmakla birlikte her 6-7 tavuğa 1 adet folluk gelecek formda tasarlanır. 20 tavuk için yemlik, suluk ve kümesin güneş almayan kısımlarına ise pencere ve havalandırma sistemi kurulur. Yemlerin tamamının genetiği korunmuş olmakla birlikte organik olması şarttır.

Gezen tavuklar böylelikle dirençli ve sağlıklı olur. En iyi yumurtlayan tavuk gezen mutlu tavuklardır. Hijyenik yumurta deposu olan bu tavuklar, tamamen organik sertifikalı yemlerle beslenir ve gün boyu açık arazide özgür dolaşır. Yetiştiriciliği daha zor olan gezen tavuk yumurtası fiyatı ise bu nedenden dolayı normal yumurtalara göre biraz daha fazla olur.

Gezen Tavuk Yumurtası Tazedir

Kim zaman yumurtalarımızın bazılarının biraz ufak olur, elbet denk gelmişsinizdir. Bu boyutlar 1 hafta 10 güne normal boyutuna gelecek olsa bile, bunların aslında ne olduğundan bahsetmek gerekir. Aşağıdaki görsel OrganikGurmem İzmit mağazamızda çekildi. Yanındaki normal boyutlu yumurtamızdan biraz daha ufak bir yumurta bulunuyor.

Normal yumurtalara göre daha ufak olan baby egg veya pullet egg diye de bilinen tavukların ilk yumurtlama döneminde yaptıkları bu yumurtalara klavuz yumurta veya ferik yumurta adı verilir. Protein içeriği oldukça yüksek olan gezen tavuk yumurtası, lezzetiyle ön plana çıkar. Bedenimizin aynı anne sütünde olduğu gibi kıymetli değerler içeren yumurtalardır.

Değerli insan Dr. Aidin Salih, Gerçek Tıp kitabında da yumurtadan bahsederken, tazeliği ile birlikte bu ilk yumurtaları tavsiye etmiştir. Henüz yumurtlamaya başlamış, bedeninin en üretken ve sağlıklı döneminde olan gezen tavuklar, kısa bir süre içinde bu çok kıymetli yumurtaları verir. Ardından günlük taze normal boyutta olan gezen tavuk yumurtaları vermeye devam eder.

Boyutunun Küçüklüğüne Aldanmayın

Boyutunun küçük olması, değersiz olduğu anlamına gelmez. Hatta bu yumurtaların değeri uzun yıllar boyunca bilinmemiştir. Ferik yumurtaları özellikle 6 ayını doldurmuş bebeklerin, hamilelerin, emziren annelerin, spor yapanların, diyet yapanların mutlaka tüketmesi gereken bir besindir. Protein açısından oldukça değerlidir.

Eğer bu sıralar organik yumurtalarımızı alırken kümeste yetişen tavuklarımızın bu küçük yumurtalarına denk gelirseniz üzülmeyin, isterseniz geri verin ama onların da ne kadar değerli bir besin olduğunu unutmayın.

 

Yorumlar
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Temiz bebek ek gıdaları ve sağlıklı organik gıdalar Organikgurmem'de!
LÜTFEN BÖLGE SEÇİNİZ

Bu ürün soğuk zincir ürünü olduğu için sadece KURYE ile belirli il ve ilçelere gönderilmektedir.

Lütfen, il ve ilçe seçiniz.
6 ay bebek ek gıdaları ve sertifikalı organik ürünler

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5