250 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Siyez Ekmeği

  • OG natural
  • Ürün Kodu : 8682792205553
31.50 TL

TELEFONDA SİPARİŞ VER

0 850 304 01 54

Tıklayın, telefonunuzu bırakın. Sizi arayalım.

Adet

Önemli Hatırlatma: Bu ürün sadece belirli il ve ilçelere soğuk zincir araçlarımız veya kurye ile DÜKKAN KURYESİ hizmeti olarak gönderilmektedir. Kargo firması ile gönderim yapılmamaktadır.

DÜKKAN KURYESİ zamanlarını ve bölgelerini incelemek için tıklayınız.

Genetiği tohunmuş atalık yerli tohum siyez unundan, katkı maddesiz ve GDO içermeyen, soğuk fermantasyon, doğal ekşi mayalı siyez ekmeği. Ruşeym ve kepeği fabrikasyon ekmekler gibi ayrılmamıştır. Lif bakımından oldukça zengin olan ekşi mayalı ekmeğimiz, sipariş verdiğiniz zaman size özel olarak odun ateşinde pişirilir ve taze gönderilir.

Net Miktar: 840 gr

İçindekiler: Siyez Unu, Ekşi Maya, Kaya Tuzu, Su

Önemli Hatırlatma: Çok düşük olsa da gluten içerir; fakat diğer çeşitlere oranı çok daha düşüktür.

ekşi mayalıatalık tohum

Ekşi Mayalı Siyez Ekmeği

Binlerce yıldır varlığını sürdüren genetiği korunmuş atalık tohumlardan yaptığımız ekşi mayalı siyez unluı ekmek, tahılların arası olarak bilinen siyez unundan yapılmaktadır. Geçmişe dönecek olursak günümüzden 10-15 bin yıl öncesine kadar tarihi bulunmaktadır. Atalık buğdayın en önemli özelliği ise, genetik yapısının değişikliğe uğramadan korunarak günümüze kadar gelmiş olmasıdır. Peki bu ne anlama geliyor?

Genetik yapısı bozulmadığı için, insan sağlığını beyaz unlar gibi tehdit etmemektedir. Hatta tam aksine ekşie mayalı siyez ekmeği, besin değeri açısından oldukça zengin bir ekmek çeşitidir.Bu sayede sağlık üzerinde ciddi faydaları bulunmaktadır. Ülkemiz topraklarında ise en çok Kastamonu'da yetiştirilmektedir.

Siyez buğdayı, çok dayanıklı olan bir buğday türüdür. Diğer buğday türleri ile kıyaslayacak olursak; soğuğa ve pek çok iklim koşullarına daha dayanıklı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Glüten oranı diğer buğday çeşitlerine göre çok daha düşüktür.

Ürün Önerisi: Karakılçık Ekmeği

Siyez Unlu Ekmek

Siyez unlu ekmek, besleyicidir. İçeriğinde bulunan kalsiyum, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, demir, folat, pantotenik, asit, fosfor, folik asit, magnezyum, çinko, bakır, selenyum, mangan bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda A vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini, K vitamini, B6 ve B2 bitaminleri açısından da oldukça zengindir.

Karbonhidrat, su ve protein içeren siyez unlu ekmeğin yağ oranı oldukça düşüktür. Tüm bu vitamin, bileşen ve mineraller, ekşi mayalı siyez ekmeğinin ne kadar besleyici bir ekmek türü olduğunu göstermektedir.

Antioksidan Etkili

Siyez unlu ekmek, içeriğinde yüksek oranda antioksidan içermektedir. Bu özelliği sayesinde serbest radikallere karşı koruma sağlar. Aynı zamanda bağışıklık sistemini destekleyerek, vücudun savunma mekanizmasını da güçlendirmeye katkı sağlar.

Zengin Lif Kaynağı

840 gr olan ekşi mayalı siyez ekmeği, lif bakımından oldukça zengindir. Ortalama bir yetişkinin günlük lif ihtiyacının yüzde 15'ini tek başına karşılamaktadır. Bu özelliği sayesinde gerçek bir bağırsak dostudur aslında. Sindirimi de kolaylaştıran atalık tohumlardan ürettiğimiz ekmeğimiz, sindirim sistemi fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına destek olur. Aynı zamanda tüketimi sonrasında kabızlık ve şişkinlik gibi yaşam kalitesini düşüren etkiler doğurmaz.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, genetiği korunmuş siyez buğdayından yapılan ekmekler, beyin fonksiyonlarını iyileştirmektedir. Hafızayı güçlendirmeye katkı sağlamakla birlikte unutkanlığın da önüne geçmeye katkı sağlar.

Sık Sorulan Sorular

Siyez ekmeği zayıflatır mı?: Ekmeğimiz lif bakımından oldukça zengin bir besindir. Bu özelliği sayesinde kişiyi uzun süre tok tutmaya yarar. Bu yüzden aslında kilo kontrolü yapanların da sık tercih ettiği bir besindir. Aynı zamanda içeriğinde bulunan düşük karbonhidrat ve yüksek protein sayesinde metabolizmayı da hızlandırmaktadır.

Gluten İçerir mi?: Sıklıkla sorulan sorulardan birisi de gluten içerip içermediğiyle alakalı. Bir tahıl türü olan siyez buğdayı, diğer tahıllar gibi gluten içermektedir. Ancak genetiği oynanmadığı için gluten oranı diğer buğdaylara göre çok daha düşüktür. İnsan vücudu her ne kadar bu kadar az miktardaki gluteni kolaylıkla tolere edebilse bile, yine de glutene karşı duyarlı olan kişilerin doktorlarına danışmalarını öneririz. Ekşi maya kullanarak yaptığımız ekmeğimizin gluteni parçalanarak azaldığı için çok düşüktür.

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Ortalama Değerlendirme » puan

Siyez Ekmeği Fiyat

Genetiği bozulmamış, tüm besin değerleri geçmişten günümüze kadar korunmuş olan siyez ekmeği fiyatı, 840 gr miktar için 26.90 TL olarak belirlenmiştir. Sipariş verildiği taktirde kişiye özel olarak odunda pişirilen ekmeğimiz taze bir şekilde gönderilir. Yapımı zahmetli olmasından dolayı siyez ekmeği fiyat açısından diğer ekmek türlerine göre biraz daha yüksek gelebilir. Fakat buna rağmen yine de en uygun fiyatıyla sunmaya çalıştık.

İlgili Ürünler

Bu Kategorinin En Çok Satanları

LÜTFEN BÖLGE SEÇİNİZ

Bu ürün soğuk tüketim ürünü olduğu için sadece Organikgurmem araçlarıyla belirli il ve ilçelere gönderilmektedir.

Lütfen, il ve ilçe seçiniz.
setifikalı organik ürünler
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır