250 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Siyah Pirinç 800 GR

  • OG natural
  • Ürün Kodu: 8682792200695
42.00 TL
39.50 TL

TELEFONDA SİPARİŞ VER

0 850 304 01 54

Tıklayın, telefonunuzu bırakın. Sizi arayalım.

Adet

Önemli Hatırlatma: Bu ürün sadece belirli il ve ilçelere soğuk zincir araçlarımız veya kurye ile DÜKKAN KURYESİ hizmeti olarak gönderilmektedir. Kargo firması ile gönderim yapılmamaktadır.

DÜKKAN KURYESİ zamanlarını ve bölgelerini incelemek için tıklayınız.

Zengin topraklarımızda Anadolu'nun birçok farklı noktasında GDO'suz tohumlardan üretimi gerçekleştirilen ve geleneksel tarım yöntemleri kullanılan siyah pirinç yerli yapısıyla pestisitsiz olarak paketlenmektedir.

 

İçindekiler: Siyah Pirinç

Pişirme Tavsiyesi: 1 ölçek siyah pirince, 3 ölçek su ilave edilerek pişirilmesi tavsiye edilir.

Net Miktar: 800 Gr.

Menşei: Türkiye

Besin Değerleri / 100 g

Enerji (kcal): 364

Karbonhidrat (g): 76,6

Protein (g): 8,3

Yağ (g): 2,5

Lif (g): 5,3

 

Siyah Pirinç

Pirinç bilindiği üzere Anadolu'da yüzyıllardır yetiştirilen bir tahıl olmakla birlikte bilinen normal pirinç rengi de beyaz renktir. Ancak en eski tohumlarda pirinç yetiştiriciliği sırasında siyah pirinç için de özel bir tohum yer almaktadır. Bu tohumun ülkemizin verimli topraklarında kullanılması sayesinde de siyah rengi ile bilinen, klasik pirinç çeşitlerinden çok daha farklı ve spesifik bir ürün ortaya çıkmıştır.

Siyah pirinç aslında klasik olarak yine pirincin kullanıldığı her tarif içerisinde standart şekilde kullanılabilir. Yine benzer bir şekilde karbonhidrat, protein, yağ ve lif açısından önemli değerlere sahip olan bu pirinç, akla gelebilecek birçok farklı tüketim şekli ile mutfakta yer alabilir. Bu bağlamda örneğin evlerinizde sıklıkla hazırladığınız pilavlar ve dolmalar gibi yemeklerde bu özel siyah renkli ve lezzetli pirinç kullanılabilir.

Aslında klasik beyaz pirinç yerine siyah pirinç sadece alternatif rengi ve değişen görselliği sayesinde değil zengin besin değerleri sayesinde de tercih edilebilir. Çünkü organik yapısı ile yüksek değerlere sahip olan bu pirinç, insan vücudunun pirinçten alabileceği faydayı çok daha net bir şekilde almanızı sağlayabilir. Bu yapısıyla dünyanın birçok farklı ülkesinde tüketilirken, ülkemizde de son yıllarda daha fazla tüketilen bir hale gelmiştir. 

Özel tohumlardan elde edilen siyah pirinç örneğin pilav hazırlamak istediğinizde, klasik beyaz pirinç yerine kullanıldığında, 1 ölçek için 3 ölçek su ile kolaylıkla aynı kıvamda pilav elde edilmesini sağlar. Bunun yanında bahsedildiği şekilde dolma ve sarma içeriklerinde de kullanılabileceği gibi haşlanma yöntemi ile çorbalar içerisinde, salatalarda, kadınbudu köfte veya geleneksel yuvalama gibi birçok farklı tarif içerisinde de bu pirinç kullanılabilir.

Geleneksel sütlü tatlı çeşitlerimizden biri olan sütlaç gibi önemli tarifler içerisinde de yer alan pirinç açısından tatlının beyaz yerine siyahımsı bir renge sahip olması açısından siyah pirinç tercihi yapılabilir. Bu gibi tercihler sayesinde elde edilen siyah rengin sofrada sağladığı estetik görüntü ve iştah açıcı özellik, hem ev sakinleri hem de misafirler için farklılık sağlayabilir.

Ürün Önerisi: Kasaba Pirinci

 

Siyah Pirinç Fiyat

Daha düşük miktarda üretim gerçekleştirilen ve tohumu korunarak özelliklerini yitirmeden geleneksel yöntemlerle yetiştiriciliği yapılan siyah pirinç klasik pirinçlere göre her zaman daha yüksek fiyatta olabilmektedir. Gündelik kullanımda tercih edilebileceği gibi özel bir seçenek olarak bazen farklı bir damak tadı ve görsellik elde etmek açısından da bu pirinç evinizde her zaman yer alabilir.

Organik Gurmem tarafından standart bir paket ile size sunulan siyah pirinç klasik olarak bilinen tüm pirinç çeşitleri gibi kapalı bir kapaklı kapta çok uzun bir süre muhafaza edilebilir. Bu sayede istediğiniz her dönem özel bir şekilde tüketebileceğiniz temiz içeriği sayesinde bir miktar su ile yıkayarak ardından istediğiniz tarif içerisinde güvenle kullanabilirsiniz. 

Bu tarz ürünlerimizi görmek için Tahıl ve Bakliyatlar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Ortalama Değerlendirme » puan

İlgili Ürünler

Kasaba Pirinci 800 GR
%9
DÜKKAN KURYESİ
Basmati Pirinç 800 Gr
%10
DÜKKAN KURYESİ

Bu Kategorinin En Çok Satanları

Basmati Pirinç 800 Gr
%10
DÜKKAN KURYESİ
Kasaba Pirinci 800 GR
%9
DÜKKAN KURYESİ

LÜTFEN BÖLGE SEÇİNİZ

Bu ürün soğuk tüketim ürünü olduğu için sadece Organikgurmem araçlarıyla belirli il ve ilçelere gönderilmektedir.

Lütfen, il ve ilç seçiniz.
setifikalı organik ürünler
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır