250 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Pastırma Kastamonu 100 GR

  • OG natural
  • Ürün Kodu : 2701003
47.50 TL

TELEFONDA SİPARİŞ VER

0 850 304 01 54

Tıklayın, telefonunuzu bırakın. Sizi arayalım.

Adet

Önemli Hatırlatma: Bu ürün sadece belirli il ve ilçelere soğuk zincir araçlarımız veya kurye ile DÜKKAN KURYESİ hizmeti olarak gönderilmektedir. Kargo firması ile gönderim yapılmamaktadır.

DÜKKAN KURYESİ zamanlarını ve bölgelerini incelemek için tıklayınız.

Geleneksel hayvancılık yöntemi ile yetiştirilmiş büyükbaş hayvanlardan alınan antrkot etlerinin eski usul yöntem ile pastırma sıcaklarında kullanılmasıyla üretilmiş Kastamonu pastırma ürünüdür.

 

Pastırma

Türk kültüründe Orta Asya'dan günümüze kadar ulaşmış bir et tüketim çeşidi olan pastırma, etin bol tuz ile kurutulması ve ardından çemen ile kaplanması vasıtasıyla fermente et üretme yöntemidir. Türkiye'de özellikle Kayseri pastırması çok meşhur bir yere sahip olsa da sarımsağı ile ünlü olan Kastamonu ilinde de bu üretim yapılmaktadır. Organik Gurmem olarak size doğal içerikli ve lezzetli bir şekilde sunduğumuz bu ürün de Kastamonu pastırma ürünü olarak temin edilebilir.

 

Kastamonu Pastırma

Et, tuz ve bol kırmızı biberin karıştırılmasıyla sarımsak eklentisi ve çemen kaplaması sayesinde sonbaharda kısa süre devam eden pastırma yazı sürecinde hazırlanan fermente et ürünü Kastamonu pastırma olarak, tüm Türkiye'de tanınmış bir yere sahiptir. Bu özel et ürünü, organik ürün sınıfında bulunmak ile birlikte tamamen özel bir üretim teknolojisi sayesinde Türk toplumunun geleneksel lezzetlerinden birisidir. Kuru et çeşidi olmakla birlikte de özellikle Türkler eski dönemlerde eti yıl boyunca korumak ve seferler sırasında da yanlarında bulundurabilmek için pastırma üretimi yapmışlardır.

Pastırma geleneksel olarak ülkemizde üretilse de bugün Ermenistan, Mısır, Yunanistan veya birçok farklı Müslüman ülkesinde sevilerek tercih edilmektedir. Osmanlı padişahlarının fermanlarında dahi adı geçen pastırma, dana eti ile en kaliteli şekilde üretilebilir. Bu kapsamda sığır etinin sırt bölümünden sinirsiz olarak et temin edildikten sonra az yağlı hatta yağsız bu et, sonbahar mevsiminin ortasında hazırlanır, bol tuzlu ve çemenli bir şekilde rüzgarda kurtularak pastırma olarak üretilir.

Kastamonu pastırma içeriğinde çok kuvvetli bir protein ve albümin bulundurmaktadır. Bu nedenle beslenme sırasında çok güçlü bir enerji sağlarken, normal et tüketimine göre daha fazla doyurucu ve değerlidir. Klasik kasaplık etlerde yüksek oranda su içeriği bulunurken, rüzgarda kurutulan pastırma, içeriğinde çok az miktarda su kalacak şekilde fermente olur. Çünkü pastırma üretiminde bol tuz kullanıldığı için ve çemen ile kaplama yapıldığı için bunun sonucunda su miktarı giderek azalır. Kastamonu pastırması sadece tek bir dilim bile dahi tüm et ürünleri kadar doyurucu ve lezzetli bir yapı sağlar.

Ürün Önerisi: Fermente Dana Sucuk

 

Kastamonu Pastırma

 

Pastırma Kilosu

Pastırma bahsedildiği şekilde klasik et ürünlerine göre yüksek besin değerlerine sahip olarak daha doyurucu olduğu için tüketilirken ve temin edilirken et ürünlerine göre daha düşük miktarlı olarak tercih edilir. Örneğin, nitelikli ve lezzetli sarımsak sayesinde üretilen Kastamonu pastırma sadece 100 gramlık bir paket içerisindeki ince dilimler sayesinde dahi uzun bir süre tüketilebilir. Örneğin, tavada hazırladığınız bir omlet üzerine 2-3 dilim eklenen pastırma, bu omletin gayet doyurucu ve değerli hale gelmesini sağlar.

Kastamonu pastırma üretiminde coğrafi işaret özelliğine sahip olan Taşköprü sarımsağı kullanılır. Bu keskin sarımsak, bol tuz ve yağsız et nedeniyle rüzgarlı havada kurutulmuş pastırma, çok sıkı ve doyurucu bir et ürünüdür. Bu durumda da elbette ki bu et ürünün temin edilmesi sırasında da ister 1 kilogram ister daha fazla ürün talep edilmesi mümkün olacaktır. Fakat bu kadar yüksek oranda pastırma çok uzun bir dönem boyunca tüketim sağlamak gerektireceğinden, her seferinde taze taze ve düşük miktarlarda temin etmek daha doğru bir tercih olmaktadır. Düşük miktarlarda temin edildiğinde buzdolabında muhafaza etmesi de kolay olacağı için her seferinde ince dilimler ile tüketilerek bitirildiğinde, yeni siparişler ile ürün temin etmek gayet kolay olacaktır.

 

Pastırma Fiyat

Geleneksel et fermantasyon yöntemleri içerisinde en fazla fire pastırma üretiminde ortaya çıkmaktadır. Çünkü pastırma üretimi sırasında etin içerisindeki neredeyse tüm su oranı buharlaşarak yok edilmektedir. Bunun sonucunda pastırma gayet masraflı bir yapı ile ortaya çıkmaktadır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda da birçok farklı et ürününe göre Kastamonu pastırma ürününde fiyatlar her zaman yüksek olabilmektedir. Ancak öte yandan pastırmanın klasik kasaplık et ürünlerine göre çok yüksek bir besleyici özelliği ve doyurucu özelliği bulunması bu fiyat karşılığında ideal bir et ürünü temin edildiğini göstermektedir.

Organik Gurmem sayesinde tamamen sağlıklı bir şekilde doğal içerikler ile üretilmiş Kastamonu pastırma ürününü istediğiniz gramaj miktarıyla yıl boyunca sayfamızda temin edebilirsiniz. Bu sayede hem evinizde hem yazlığınızda hem de piknikler gibi etkinliklerde bu değerli et lezzetini keyifle tüketmeye devam edebilirsiniz.

Doğal ortamlarında sağlıklı şekilde yetişen büyükbaş hayvanların ürünleri incelemek için Kırmızı Et Ürünleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.
 

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Ortalama Değerlendirme » puan

İlgili Ürünler

Bu Kategorinin En Çok Satanları

LÜTFEN BÖLGE SEÇİNİZ

Bu ürün soğuk tüketim ürünü olduğu için sadece Organikgurmem araçlarıyla belirli il ve ilçelere gönderilmektedir.

Lütfen, il ve ilçe seçiniz.
setifikalı organik ürünler
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır