Bulunan Ürünler
2'li Organik Bebek Bisküvisi 2x300 Gr +6 Ay
DÜKKAN KURYESİ
Organic Baby Biscuit 300 G (6+ Months)
DÜKKAN KURYESİ
Organic Baby Semolina 330 Gr
DÜKKAN KURYESİ
Organic Whole Wheat Flour 800 Gr
DÜKKAN KURYESİ
DÜKKAN KURYESİ

Okra Seed 140 G

  • OG natural
  • Ürün Kodu : 8682792202057
69.50 TL

TELEFONDA SİPARİŞ VER

0 850 304 01 54

Tıklayın, telefonunuzu bırakın. Sizi arayalım.

Adet

Önemli Hatırlatma: Bu ürün sadece belirli il ve ilçelere soğuk zincir araçlarımız veya kurye ile DÜKKAN KURYESİ hizmeti olarak gönderilmektedir. Kargo firması ile gönderim yapılmamaktadır.

DÜKKAN KURYESİ zamanlarını ve bölgelerini incelemek için tıklayınız.

Latince adı abelmoschus esculentus olan bamya; asma yaprağına benzeyen yaprakları, beş tane bölmesi olan, tohumu yuvarlak, yeşilimsi renkte bir sebzedir. Bamya ebegümeciler familyasının bir üyesidir. Çokça duyduğumuz bamya tohumu hakkında sizlere faydalı olabilecek bir içerik hazırladık.

Bilgilendirme: Doğal kurutma yöntemiyle kurutuldu. Işınlama yoktur.

Net Miktar (g/ml): 140 Gr.

Bamya Tohumu

Ana yurdunun Asya kıtasının kıyıları olduğu düşünülen bamya bitkisi, tropikal bölgelerde çokça görülmektedir.  Hindistan ülkesinde önemli tıbbi bitkilerden biri olarak yer almaktadır. Ülkemizde genellikle köylerde yetiştirilmektedir. Ekim ve hasadı fazla iş gücü istemeyen bu bitki, verimsiz topraklarda da susuz olarak yetiştirilebildiği için üreticilerimiz tarafından tercih edilmektedir. Bamyalar oldukça tüylü olduğu için üretimi konusunda bir sınırlılık oluşturur çünkü tüylerin salgıladığı kaşındırıcı özelliği hasat bölümünde biraz zorluk çıkarır. Üreticilerimizde genelde çeşit olarak az tüylü çeşitleri ekerler. Bamya ağaççıklarının boylarını ortalama olarak 60 ile 90 cm arasında görebilirsiniz.

Bamya Tohumu Ne İşe Yarıyor? Nerede Yetişir?

Mineral ve zengin vitamin deposu olan bamya beslenme programlarının içerisinde sürekli kendine yer bulmaktadır, bamya tohumu da bamyanın kendisi gibi faydalı bir besindir. Çoğu insan bamyanın tüylü yapısı ve içerisindeki sümüksü musilaj yapıdan dolayı tüketiminden uzak durur ve bu mükemmel besin kaynağından yararlanamaz. Eğer siz de deneyip yine de bamyayı sevemeyen biriyseniz, kurutulmuş bamya tohumlarını tüketerek, bamyanın değerli besin kaynaklarından faydalanabilirsiniz. Bamya tohumları içerisinde demir, potasyum, kalsiyum gibi birçok minerali bol miktarda içermektedir. Bamya tohumları tahmin ettiğiniz gibi bamyanın içerisini açtığınızda karşılaştığınız ufak çekirdekler. Tohumları için üreticilerimiz tarafından yetiştirilen bamyalar, sebze satışı için yapılan üretimiyle aynıdır. Bamyaların meyveleri çıkmaya başladığında olgunlaşmaları için dokunulmaz. Çünkü dokunduğumuzda çatlamış olan bazı bamya meyvelerinin içerisinden tohumlar dökülür. Sarı renge bürünmüş ve çatlamaya yakın olan bamyaları toplayarak gölge bölümüze yerleştiriyoruz. Toplayıp serdiğimiz bamyaların tohumları kendiliğinden çatlayarak dökülmeye başlar. Dökülen tüm tohumları toplayarak temizliyor ve doğal kurutmaya bırakıyoruz. Kuruyan tohumlarımızı daha sonra cam kavanozlarımıza yerleştirip, uygun koşullarda saklıyoruz.

Bamya Tohumu Nasıl Kullanılır?

Bamya tohumu genelde yutularak tüketilir ancak bu tohumları kahve çekirdeği gibi öğüterek toz hâle gelen bamya tohumlarını kahve demleme mantığıyla French Press ile demleyebilir, yoğurt ile karıştırıp tüketebilir ya da yemeklerinize katarak yemek içerisinde kullanabilirsiniz. Ayrıca su dolu bardağın içerisine koyacağınız bir miktar bamya tohumunu 12 saat bekletiniz, daha sonra bu suyu içerek de tüketebilirsiniz.

Öneriler

Bamya tohumunu gün içerisinde birkaç tatlı kaşığından fazla tüketmenizi önermeyiz. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu tekrar hatırlatıyoruz. Hamile kadınlar, emziren anneler, ciddi bir rahatsızlığı bulunanlar ve ilaç kullananlar, bu tarz bitkisel takviyelerle sağlığınıza kavuşacağınızı düşünmeyin. Lütfen önce doktorunuza danışın ve görüşlerini uyarlayın.

Yeryüzü otlarımıza göz gezdirmek isterseniz Şifalı Otlar kategorimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Ortalama Değerlendirme »

bamya tohumu

Bamya Tohumu Faydaları

Bamya tohumu içerisinde bulunan mineral ve vitaminlerden dolayı düzen olarak kullanıldığında kas ve kemik sağlığını koruyucu bir ortam oluşturabilmektedir. İçeriğinde yüksek miktarda bulunan demir minerali kansız sorunundaki değer artışlarını ya da düşüşlerini normal seviyelere getirebilmektedir. Çoğu şifalı bitki gibi bamya tohumu da sindirim sistemini düzenleyici bir özellikte görülmektedir, içerisindeki lifler sayesinde bağırsak problemleri ve kabızlık gibi sorunlarda bitkisel takviye olabilmektedir. Liflerin aynı zamanda kolesterolün düşmesine de yardımcı olduğu söylenmektedir. Lif oranı yüksek olan bamya tohumunun sindirimi uzun sürdüğünden dolayı kan şekerinde bir anda oluşan yükselme ve düşmeyi engelleyerek, yeme isteğini de kesebilmektedir. Böylelikle aslında kilo vermeye de yardımcı olabilir.

Bamya Tohumu Kullananlar

Genellikle bamya tohumu kullananlar, bu üründen oldukça memnun kaldığını belirtmiştir. Özellikle kas ve kemik sağlığını koruduğuna dair yorumlar yapan kullanıcılar, içeriğinde bulunan yüksek miktardaki demir mineralinin etkilerinden bahsetmiştir. Çoğu şifalı bitki gibi bamya tohumu kullananlar da bu bitkinin sindirim sistemini düzenlediğinden bahsetmiştir.

İlgili Ürünler

Ginger Juniper Berry Paste 240 G
Kids Vitamin Macunu Ve Çam Kozalağı Şurubu
Kids Vitamin Paste 240 G
Cypress Pine Cone Paste 240 G
2'li Kids Vitamin Macunu 240 GR
Çam Kozalağı Şurubu Ve Udi Hindi Yağı
Solid Boswellia Serrata Gum 60 G
Cherry Stalk 40 G
Lemon Balm Tea 10 Gr
Kök Zerdeçal 110 GR

Bu Kategorinin En Çok Satanları

Kids Vitamin Paste 240 G
Cypress Pine Cone Paste 240 G
2'li Kids Vitamin Macunu 240 GR
Kids Vitamin Macunu Ve Çam Kozalağı Şurubu
Çam Kozalağı Şurubu Ve Udi Hindi Yağı
Ginger Juniper Berry Paste 240 G
Udi Hindi Tozu 20 GR
Solid Boswellia Serrata Gum 60 G
Çam Kozalağı Şurubu Ve İğde Çekirdeği Unu
Temiz bebek ek gıdaları ve sağlıklı organik gıdalar Organikgurmem'de!
LÜTFEN BÖLGE SEÇİNİZ

Bu ürün soğuk zincir ürünü olduğu için sadece KURYE ile belirli il ve ilçelere gönderilmektedir.

Lütfen, il ve ilçe seçiniz.
6 ay bebek ek gıdaları ve sertifikalı organik ürünler
ShopPHP | v5