395 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Bulunan Ürünler
2'li Organik Bebek Bisküvisi 2x300 Gr +6 Ay
DÜKKAN KURYESİ
Pine Cone Syrup 280 G
DÜKKAN KURYESİ
Organic Baby Tarhana Soup 400 G
DÜKKAN KURYESİ
Organic Baby Semolina 330 Gr
DÜKKAN KURYESİ
DÜKKAN KURYESİ

Doğal Şirden Mayası 50 Ml

  • OG natural
  • Ürün Kodu : 8682792205638
50.00 TL

TELEFONDA SİPARİŞ VER

0 850 304 01 54

Tıklayın, telefonunuzu bırakın. Sizi arayalım.

Adet

Önemli Hatırlatma: Bu ürün sadece belirli il ve ilçelere soğuk zincir araçlarımız veya kurye ile DÜKKAN KURYESİ hizmeti olarak gönderilmektedir. Kargo firması ile gönderim yapılmamaktadır.

DÜKKAN KURYESİ zamanlarını ve bölgelerini incelemek için tıklayınız.

%100 dana kursağından elde ettiğimiz, helal sertifikalı, probiyotik özelliklere sahip, bağışıklık sistemi güçlendirici OrganikGurmem'in Doğal Şirden Mayası hem çok lezzetli hem de çok sağlıklı!

Doğal Şirden Mayası

Şirden, ot ile beslenmeye başlamamış buzağı, kuzu, oğlak, manda gibi hayvanların anne sütlerini sindirmek için şirden dediğimiz bölgede oluşturdukları enzimlerden oluşur. Yetişkin hayvanlarda bu enzimler az miktarda elde edilebilir. Binlerce yıldır peynir üretiminde kullanılan helal sertifakalı doğal şirden mayası, OrganikGurmem'in en güzel ürünlerinden birisidir.

GDO ve Katkı Maddesi Yok

Geleneksel yöntemlerle elde edilen, eşsiz ve doğal bir lezzet olan Şirden Mayasının içeriğinde herhangi bir katkı maddesi bulunmamaktadır. Geleneksel yöntemler kullandığımız Şirden Mayasında şirden tuzlaması yapıldıktan sonra 3 ay olgunlaşma süresini beklemekteyiz. Marketlerde vb. yerlerde satılan peynirler şirden maya yerine endüstriyel maya ile yapılmaktadır. Bu mayaların içerisinde bulunan bakterilerin ve mikroorganizmaların genetiği değiştirilmiştir. Biz de sizlere, endüstriyel mayalardaki gibi insan sağlığı için tehdit oluşturan kimyasallardan uzak, genetiğinde hiçbir değişme olmadan tamamıyla doğal olan Şırdan Mayasını sunuyoruz. Siz de aileniz ve çocuklarınızın sağlıklı beslenmesi için doğal şirden mayası tercih edebilirsiniz.

Öneri: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Nasıl Kullanılır?

Her tür peynirin yapımında kullanılabilen doğal sıvı şirden mayamız 50 ml'lik şişelerde kullanıma hazırdır. Buzdolabınızda 0-10 derece arasında muhafaza ederek 12 ay boyunca, defalarca kullanabilirsiniz. Şirden Mayamız konsantre haldedir, 10 kg. sütü mayalamak için 1 kapak (5 ml) maya yeterlidir. Bir şişe maya ile yaklaşık 100 kg. sütten peynir yapabilirsiniz. Sağlıklı günlerde tüketin.

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Ortalama Değerlendirme »

Şirden Mayası Faydaları

OrganikGurmem, sofralarımızda en çok tükettiğimiz gıdalardan olan peynirin evde yapılmasında kolaylık sağlamaktadır. Geleneksel biçimde elde edilen Şirden Mayası ile yaptığınız peynirlerinizle, bağışlıklık sisteminizi güçlendirecek ve bağırsak floranızı koruyacaksınız.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Birçok faydası olan Şirden Mayası ile yapılan peynirler probiyotiktir. İçerisindeki faydalı bakteriler ve sindirim sistemimize sağladığı bolca enzimle zengin olan Şirden Mayası, bağırsaklarımızdaki yararlı mikroorganizmaların sayısını arttırırken, zararlı olanların sayısını da azaltıyor. Böylelikle bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor ve sizi hastalıklara karşı daha dirençli hale getiriyor.

Antibiyotiklerin Zararlarını Temizliyor

Antibiyotik ilaçlarının vücudumuzda yer açtığı olumsuzluklar oldukça fazla. Antibiyotik kullanımıyla birlikte bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin azalması ve zararlı organizmaların ortaya çıkmasıyla farklı problemler oluşabiliyor. Antibiyotik kullanımından sonra ise vücudumuzdaki bakteri dengesini tamamen bozuluyor. Şirden Mayası ile yaptığınız peyniriniz vücudunuza gerekli olan probiyotikleri sağlayarak sizlere fayda sağlayacaktır.

Temiz bebek ek gıdaları ve sağlıklı organik gıdalar Organikgurmem'de!
LÜTFEN BÖLGE SEÇİNİZ

Bu ürün soğuk zincir ürünü olduğu için sadece KURYE ile belirli il ve ilçelere gönderilmektedir.

Lütfen, il ve ilçe seçiniz.
6 ay bebek ek gıdaları ve sertifikalı organik ürünler
ShopPHP | v5