300 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Divle Obruk Tulum Peyniri 500 GR

  • OG natural
  • Ürün Kodu : 2701031
120.00 TL

TELEFONDA SİPARİŞ VER

0 850 304 01 54

Tıklayın, telefonunuzu bırakın. Sizi arayalım.

Adet
500 GR lık dilimler ile gönderilir

Önemli Hatırlatma: Bu ürün sadece belirli il ve ilçelere soğuk zincir araçlarımız veya kurye ile DÜKKAN KURYESİ hizmeti olarak gönderilmektedir. Kargo firması ile gönderim yapılmamaktadır.

DÜKKAN KURYESİ zamanlarını ve bölgelerini incelemek için tıklayınız.

Dünya’nın en iyi peynirlerinden biri olarak bilinen Divle Obruk Peyniri, Karaman’ın Ayrancı ilçesinde üretilir. Lezzetiyle gerçekten büyük beğeni toplayan bu peynir, peynir severlerin favorisi hâlindedir.

Net: 500 Gr.

Menşei: Türkiye

Divle Obruk Peyniri

Türk rokforu olarak da adlandırabileceğimiz obruk peyniri, Dünya’nın en iyi tulum peynirleri arasında yer almaktadır. Fenni yem yedirilmeyen, dağ ve ovalarda otlatılan Akkaraman cinsi koyun ve keçiden sağılarak elde edilen sütten yapılır. Kalitesinin en önemli püf noktası, kullanılan sütün kalitesidir. Bu cins hayvanlar, rakımı 1800-3000 metre arasında değişen meralarda otlarlar. Bu yükseklikte kuraklık hâkim olduğu için, bu bölgede yetişen bitkiler oldukça aromatiktir ve hayvanlar bu aromatik bitkiler ile beslenirler. Bu da sütlerinin lezzetli ve kaliteli hale gelmesini sağlar.

Divle obruk mağarasında olgunlaşmaya bırakılan bu peynir, ismini de içerisinde bekletildiği mağaradan almaktadır. Bu mağaradaki iklim koşulları, peynirin en mükemmel hale gelebilmesi için oldukça elverişlidir. Yüksek bir nem oranına sahiptir ve içerideki sıcaklık yaz aylarında 4-6 derece arasında değişmektedir. Mağaraya özel olan mikroflora peynirin lezzetine ekstra olarak bir lezzet katarak, kaliteyi ikiye katlamaktadır.

Obruk Peyniri Nasıl Yapılır?

Özel ve kekiğin bol olduğu meralarda otlayan hayvanlardan sağılan süt, sağıldıktan sonra ısıtılarak mayalanır. Kırma işlemi olarak adlandırılan işlem yapılarak, mayalanan ve kaynayan süt birbirine karıştırılır. Bir sonraki aşamada peynir süzülerek, peynir altı suyundan arındırılır. Süzülen peynir, büyük parçalar halinde temiz bir suyun içerisine koyulur. Sabaha kadar bu temiz suda bekletilir. Obruk peynirinin acı bir aromaya sahip olmaması için bu aşamada peynir altı suyu adı verilen sarı suyun iyice arındırılması gerekir. Bir gece dinlendirildikten sonra, parçalanarak tulumun içerisine koyulur.

Burada Obruk peynirini diğer peynirlerden ayıran bir özellik, kullanılan tulumun keçi derisinden olmasıdır. İğne büyüklüğünde ince delikler açılarak, içerisinde kalan fazla suyun akıtılması sağlanır. Daha sonra tulumun ağzı dikilerek, güneş gören bir yere koyulur. Burada 2 gün dinlendirilir. 2 gün güneşli ortamda dinlendirildikten sonra, 2 gün de serin bir ortamda dinlendirilir. 4 gün dış ortamda dinlendirildikten sonra Divle mağarasına alınır ve dinlendirme işlemine burada devam edilir. Peynirin kendine özel kokusu bu mağaradaki mikroflora sayesinde şekil alır. Ekim ve Kasım aylarında mağaradan çıkartılarak, alıcılarına sunulur.

Obruk Peyniri Nasıl Saklanır?

Peynirin sağlığınızı kötü yönde etkilememesi için düzgün bir şekilde saklanması gerekir. Obruk peyniri için en uygun saklama sıcaklığı 2-4 santigrat derece aralığıdır. Işıksız ve hava almayan bir ortamda saklanması peynirin tazeliğini koruması açısından oldukça önemlidir. Hava almayan saklama kaplarında, buz dolabımızda muhafaza edebiliriz. Peynirin hemen tüketilmeyeceği durumlarda kendi ambalajında saklanmasında fayda vardır.

Öneriler

Obruk peynirinin hemen tüketilmeyeceği durumlarda kendi üretim ambalajında saklanması, peynirin bozulmaması ve tazeliğini kaybetmemesi açısından önemlidir. Kahvaltılarda afiyetle tüketebilirsiniz. Çiğ veya pişirerek tüketebilir ayrıca harika sandviçler hazırlayabilirsiniz.

Fenni yem yedirilmeyen, dağ ve ovalarda otlatılan hayvanlarımızın diğer Peynir Çeşitlerini incelemek ister misiniz?

Ürün Önerisi: Taze Manda Peyniri

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Ortalama Değerlendirme » puan

Divle obruk peyniri fiyat

Divle obruk peyniri fiyatı genel olarak ortalama 100 ile 150₺ aralığında değişmektedir. Marka ve üretim kalitesine göre hemen hemen bu fiyatlar ile fiyatlandırılmaktadır. Size en yakın köy mottosuyla çıktığımız bu yolda organik ürünler ve doğal gıdalar ile sağlıklı bir yaşam için mücadele verdiğimiz OrganikGurmem'e üye olmayı unutmayın. Divle obruk peyniri fiyatı indirime girdiği zaman bilgi sahibi olmak için mutlaka üye olunuz. Üyelere gönderdiğimiz indirim bildirimleri sayesinde anında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Ürünler

İzmir Tulum Peyniri 350 GR
DÜKKAN KURYESİ
Erzincan Deri Tulum Peyniri 1 Kg
DÜKKAN KURYESİ

Bu Kategorinin En Çok Satanları

İzmir Tulum Peyniri 350 GR
DÜKKAN KURYESİ
Erzincan Deri Tulum Peyniri 1 Kg
DÜKKAN KURYESİ

LÜTFEN BÖLGE SEÇİNİZ

Bu ürün soğuk tüketim ürünü olduğu için sadece Organikgurmem araçlarıyla belirli il ve ilçelere gönderilmektedir.

Lütfen, il ve ilçe seçiniz.
setifikalı organik ürünler
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır