250 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Çörek Otlu Çerkez Peyniri 500 GR

  • OG natural
  • Ürün Kodu : 2701024
39.00 TL

TELEFONDA SİPARİŞ VER

0 850 304 01 54

Tıklayın, telefonunuzu bırakın. Sizi arayalım.

Adet

Önemli Hatırlatma: Bu ürün sadece belirli il ve ilçelere soğuk zincir araçlarımız veya kurye ile DÜKKAN KURYESİ hizmeti olarak gönderilmektedir. Kargo firması ile gönderim yapılmamaktadır.

DÜKKAN KURYESİ zamanlarını ve bölgelerini incelemek için tıklayınız.

Hiçbir katkı maddesi veya koruyucu madde içeriğine sahip olmadan sadece %100 inek sütü ile geleneksel yöntemler sayesinde üretimi yapılan çörek otlu çerkez peyniri içeriğindeki çörekotu dışında doğal peynir üretimi için gereken maddeler ile üretilmektedir.

 

Çerkez Peyniri

Bir Kuzey Kafkasya toplumu olarak geleneklerini halen koruyan ve Türkiye'de de yaklaşık 3 milyon gibi bir nüfusa sahip olan Çerkezler, her ayrıntısı ile birlikte çok özel bir toplumdur. Anadolu'nun birçok noktasında hayatını devam ettiren Çerkez topluluğu özellikle yemekleri ile tanınan bir yapıya sahip olurken, bu gıda ürünleri içerisinde çörek otlu çerkez peyniri gibi bir çeşit de bulunmaktadır.

Çörek oturun aslında Anadolu'daki birçok farklı peynir üretiminde temel malzemelerden biri olarak kullanıldığı görülse de çerkez peyniri bu toplumun geleneklerine has daha özel bir peynir çeşidi oluşturmaktadır. Çünkü Çerkezler özellikle süt yemekleri konusunda geleneksel üretim yöntemleri ile eşsiz lezzetler ortaya çıkarırken, peynir konusunda da gerçekten uzmanlığa sahip bir toplumdur.

Çerkez peyniri, Anadolu'daki peynirlere göre farklı bir yapıya sahip olduğu için oluşturduğu damak tadı da değişen bir yere sahiptir. Aslında genellikle Çerkez kültüründe koyun veya keçi sütü ile üretimi yapılsa da Organik Gurmem olarak size sunduğumuz çörek otlu çerkez peyniri %100 olarak inek sütünden üretilmektedir. Bu üretimin temel özelliği kaynamış sütün içerisinde sirke veya limon kullanarak mayalama yapılması ve ardından sepette süzme ile peynir üretimi gerçekleştirilmesidir.

Ürün Önerisi: Kars Taze Kaşar

 

Çörek Otlu Çerkez Peyniri

 

Çörek Otlu Çerkez Peyniri

Kafkasya'da aslında her bölgede bu tarz bir peynir üretimi yer alsa da Çerkez toplumu tarafından hem pratik hem de çok yüksek miktarlarda peynir üretimleri bu yöntem ile yapılmaktadır. Kültürlerinde özellikle bir rekabet oluşturan peynir üretiminde yarışmalar dahi düzenleyen Çerkezler, bu kültürü Anadolu'ya taşımış oldukları için de ülkemizde de Çerkez peyniri keyifli bir damak tadına sahip olarak çok sık tüketilmektedir.

Organik Gurmem olarak size sunduğumuz çörek otlu çerkez peyniri vakumlu paket içerisinde yer aldığı için soğuk muhafaza sayesinde çok uzun bir dönem aynı lezzet ve tazelik ile korunabilir. Bu yapısı sayesinde her sabah sadece bir parça kahvaltıda tüketimini tercih edebileceğiniz gibi istediğiniz her yemek tarifi veya kahvaltılık tarifi içerisinde de kullanabilirsiniz. Yani örnek olarak kahvaltılarda yumurta, reçel, bal, tahin-pekmez, salatalık, domates, zeytin ve zeytinyağı gibi birçok farklı kahvaltılık ürün ile birlikte çerkez peyniri tüketilebilir.

Bol yağlı ve mayalanma yöntemi nedeniyle farklı bir aromaya sahip olan çerkez peyniri ülkemizde de bilhassa Doğu Anadolu Bölgesi'nde çok sık üretilirken, Ege Bölgesi'nde yaşayan Kafkaslar tarafından da üretilmektedir. Her iki üretim sırasında da benzer yöntemler kullanılmak ile birlikte bu peynir örneğin Ramazan sofralarında veya misafir sofralarında özel bir ikramlık olarak da masada yerine alabilir.

Doğal olarak beslenen hayvanların sütlerinden elde edilen farklı Peynir Çeşitlerimizi inceleyebilirsiniz.

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Ortalama Değerlendirme » puan

İlgili Ürünler

Bu Kategorinin En Çok Satanları

LÜTFEN BÖLGE SEÇİNİZ

Bu ürün soğuk tüketim ürünü olduğu için sadece Organikgurmem araçlarıyla belirli il ve ilçelere gönderilmektedir.

Lütfen, il ve ilçe seçiniz.
setifikalı organik ürünler
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır